- Egy egyetemi tanulmányra hivatkoznak, mely szerint nagyon megosztottá vált a német közvélemény.
- Ezt fokozta a korona-válság is.
- Az egyik tábor az éghajlat-változás, a másik a migráció miatt aggódik.
- A két blokkban a nemzeti hovatartozáshoz, a demokráciához és a politikába vetett bizalomhoz való viszony teljesen ellentétes.
Egy felmérés szerint Németországban két, egymással egyértelműen szembenálló tábor alakult ki. A migráció, az éghajlati válság és a korona-járvány pedig fokozta a hatásokat. A "védők" néven ismert csoport mögött valamivel több ember áll.
Németországban egy felmérés szerint két, egymással szélsőségesen ellentétes attitűddel rendelkező tábor alakult ki. A Münsteri Egyetem kutatócsoportja által végzett felmérés szerint a lakosság jelentős része - összesen egyharmada - e két táborhoz tartozik.
A két blokkban a nemzeti hovatartozáshoz, a demokráciához és a politikába vetett bizalomhoz való viszony teljesen ellentétes. A migránsok és a muszlimok által fenyegetettnek vagy hátrányosnak érzettnek tekintetében is erős a polarizáció. A csütörtökön közzétett elemzés a társadalom megosztottságát és alapvető identitáskonfliktust lát.
A "felfedezők" és a "védők"
A kutatók a két tábort "védőknek" - a tanulmány szerint a lakosság 20 százaléka tartozik hozzájuk - és "felfedezőknek" nevezik 14 százalékos részaránnyal.
A kettő között két csoport van középenálló pozíciókkal. A szerzők szerint a globalizáció hatásai, mint a migráció, a pénzügyi válságok, az éghajlati válság vagy a világjárvány, felerősítik a konfliktust.
A nemzetközi népességfelmérést Franciaországban, Svédországban és Lengyelországban is elvégezték. A Kantar piackutató cég 2020 végén összesen mintegy 5000 embert kérdezett meg. A szerzők szerint a tanulmány megállapításai számos területen Franciaországra és Svédországra is érvényesek.