- A közvélemény-kutatások legutóbbi trendjei alapján a baloldali ellenzék a harsány oltás- és vakcinaellenes kampány ellenére sem tudta befogni a Fideszt.
- Még úgy sem, hogy a teljes liberális, ellenzéki média ugyanúgy a bizalmatlanság felszításában, és a hangulatkeltésben volt érdekelt, mint a vele szoros szövetségben álló baloldali ellenzék.
- A Medián legfrisebb felmérése alapján a kormány járványellenes intézkedései bebiztosították a Fidesz előnyét a baloldali ellenzékkel szemben.
"Az áprilisi Fidesz-előny nem változott az ellenzéki közös listával szemben. E két felmérés a járvány kitörése óta változatlanul azonos módszerrel, 1000 fős országos reprezentatív minta telefonos megkérdezésével készült, nem nagyon van ok kételkedni a mérési eredmény valódiságában. A februári és az áprilisi mérés eredményeit most együtt közöljük" – írta a Medián vezetője, Hann Endre a HVG internetes felületén megjelent írásában.
A felmérés szerint a teljes népességben
- A Fidesz 39 (február), illetve 40 (április) százalékon áll,
- Az ellenzék a februári 30 után áprilisban 36 százalékot kapna,
- A Kétfarkú Kutyapár támogatottsága 4 százalékra esett a februári 7 százalékról,
- A Mi Hazánkra a februári 3 százalék helyett áprilisban 2 százalék szavazna,
- Azok aránya, akik nem szavaznának, vagy nem tudják kire adnánk voksukat februárban 21 százalék volt, míg áprilisban 18 százalék.
Karácsony Gergely egykori munkahelyének ügyvezető igazgatója szerint az áprilisi adatokból kirajzolódik, hogy talán a korábbiaknál is élesebbek az egyes társadalmi csoportok szavazási szándékaiban mutatkozó különbségek.
Hann szerint a harminc év alattiak körében nagy többségben vannak a baloldal szimpatizánsai, az ennél idősebb korosztályokban aztán kiegyenlítődik a verseny, negyven fölött pedig már a kormánypártiak vannak jóval többen. A Medián felméréséből kiderül továbbá, hogy nagy szakadék választja el a kistelepüléseken élőket a nagyvárosiaktól: a falvakban kétszer annyian voksolnának a Fidesz–KDNP-re, mint a közös ellenzéki listára, míg a megyeszékhelyeken enyhe, és különösen Budapesten jelentős többségben vannak a kényszerösszefogás szimpatizánsai – olvasható ki a Medián felméréséből.
A fentebbi megállapításokat azonban érdemes fenntartásokkal kezelni, különösen az éles generációs töréseket - miért?
A Magyar Narancs a napokban egy, Bige László baloldali oligarcha által fizetett, 5.000 fő bevonásával készített Závecz-felmérést összegzett.
Ha az olvasó tüzetesen átböngészi az adatsorokat, akkor láthatja, hogy a fiatalok értékpreferenciái hibahatáron belül, de szinte hajszálpontosan ugyanazok, mint a teljes népességé. Ez megerősíti azt a korábbi, társadalomtudományi alaptézist, hogy egy-egy generáció értékmintázata nagyon hasonló az őt megelőző korosztályok értékválasztásaihoz.
Az különösen biztató, hogy a fiatalok sem értnek egyet azzal, a klímacélok érdekében le kellene rombolni a gazdasági növekedést.
Ugyan egy önbesorolás szerint a fiatalok liberálisabbnak tartják magukat a teljes népességnél (24 vs. 16%), de összességében 48%-uk klasszikus jobboldali, nemzeti, patrióta, konzervatív és rendpárti nézeteket vall, vagy vallásos életet él, ahogyan az az alábbi ábrán is látszik.
A liberális-konzervatív ellentétpár kihegyezése azért is érdekes, mert a Závecz Research külön felérte a magukat liberálisnak vallók pártválasztásait is. Ebből az derül ki, a liberálisok ötöde is a Fideszt választja. "Az átlag magyar liberális szavazó jellemzően negyven év alatti, diplomás, nagyvárosban él, az ellenzékből a Momentum tudja a leginkább megszólítani őket - derült ki a Republikon Intézet elemzéséből - írja a narancs.hu liberális portál.
Ez a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy a magukat liberálisnak vallók között is a Fidesz a legnépszerűbb párt, 19 százalékkal, vagyis a kormánypárt még a liberálisok között is vezet, minden más ellenzéki párt előtt.